Pitny Rezim

Pitný režim je důležité dodržovat, přesné množství vody je ale individuální

Každý člověk bude mít pitný režim nastavený jinak. Kolik vody je správně a kolik už může našemu zdraví škodit? Velmi záleží na tom, jestli jste fyzicky aktivní, nebo jestli vůbec nesportujete. Problémem může být dehydratace, ale také vypití několika litrů vody během jediného dne. U menších lidí mohou nastat zdravotní rizika. Pojďme se na pitný režim podívat blíže.

Univerzální množství je 1,5–2 litry denně

Je to doporučení nejen Evropské agentury pro bezpečnost potravin, ale těmito údaji se řídí všude po celém světě. Pokud jste vyššího vzrůstu nebo pravidelně sportujete, je nutné doplnit tekutiny tak, aby se vám při cvičení nebo po něm nedělalo špatně. Navýšit příjem je nutné také v horkých dnech, kdy je snadné tělo dehydratovat. Pokud máte horečku, vypijte o něco více tekutin, protože se budete hodně potit, a tím tělo hydrataci také ztrácí.

Zdroj obrázku: Freepik

Žízeň nehaste ovocnými džusy nebo sladkou šťávou či pivem. Nejvhodnější je voda, kterou si můžete natočit doma z kohoutku nebo si zakoupit balenou. U balených si navíc ještě můžete vybrat mezi neperlivou, jemně perlivou a perlivou. Pro každodenní pití se doporučuje neperlivá, ale občas můžete doplnit minerály právě vodou s bublinkami. Středně mineralizovaná voda je taková, která má od 500 do 1 500 mg minerálů v jednom litru vody.

Pro někoho minerální vody nemusí být vhodné

Pokud má někdo problémy s ledvinami, minerálkám i dalších syceným nápojům by se měl vyhnout. Ledviny budou trpět také, když vypijete velké množství vody během dne a bude vám těžko. Nedoporučuje se pít na noc, aby ledviny mohly odpočívat a zpracovat vodu za celý den. A jak se pozná dehydratace?

Zdroj obrázku: Pixabay

Budete mít sucho v krku, poznáte to také podle kůže, která bude vysušená, může vás i bolet hlava nebo nastoupí jiná bolest. Je potřeba tekutiny rychle doplnit. Na druhou stranu není dobré se přepíjet, tzv. aquaholismus je závislost na pití vody. Sami sledujte své tělo a dejte mu jen tolik vody, kolik potřebuje.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/how-much-water-should-you-drink-per-day