Koupel1

Relaxační koupel zní báječně, v mnoha směrech se ale nevyrovná obyčejné sprše

Romantická představa: z koupelny se line opojná vůně vycházející z vany napuštěné horkou vodou až po okraj, kolem hoří svíčky a sklenička bílého vína jen dokresluje idylu úžasné odpočinkové koupele po náročném dni. Takové rozmazlování si jistě zasloužíte, obzvlášť pokud na sebe přes den nemáte moc času. Věděli jste ale, že každodenní ponoření celého těla v horké vodě není zdravé, a už vůbec ne ekonomické? Proč se místo koupání raději osprchovat?

Zdroj obrázku: Freepik

Úspora času a vody

V posledních letech sužuje naší zemi neúprosné sucho, což se projevuje na ekonomice našeho státu. Při výstavbě nového domu se již automaticky počítá s nádrží na zachycování dešťové vody a přechází se i k dalším opatřením, která mají předcházet vysychání spodních pramenů. Každý z nás může přispět svou troškou do mlýna a denně ušetřit mnoho litrů pitné vody právě tím, že si odpustí plnou vanu a místo ní si dá krátkou osvěžující sprchu. Mimo jiné tím ušetříme i svůj čas, který můžeme investovat do zábavnějších činností.

Zdroj obrázku: Freepik

Udělejte něco pro své zdraví

Čím více vody, tím větší očista? Omyl. Právě sprchování může mít blahodárné účinky na zdraví, zvlášť pokud patříte mezi alergiky. Po každém příchodu domů si s sebou přinesete spoustu pylových částic, které jsou takřka neviditelné. Usazují se na vaší kůži a vlasech, čímž mohou podpořit vznik různých alergií vás nebo členů vaší rodiny. Sprchováním tyto částice efektivně odstraníte a nehrozí tak, že budete kýchat ještě tři hodiny po příchodu z venku.

Malý tip na závěr – střídáním studené a teplé vody při sprchování docílíte zdravější pokožky díky prokrvení cév. Naopak ve vaně s horkou vodou dochází k jejich rozšiřování a krev nemůže proudit tak, jak je potřeba, čímž může docházet k otokům a brnění končetin.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/bath-vs-shower