Woman 591576 1280

Spáleniny od sluníčka nejsou v létě nic výjimečného, ulevit pomohou i přírodní produkty

Pokud jste delší dobu na slunci, hrozí, že se spálíte, zvlášť pokud máte jemnou pokožku, o kterou je třeba pečovat. Na spálení pomohou přírodní prostředky, ale také produkty z lékárny, které vám uleví od bolesti a urychlují hojení. Pokud se o své tělo nepostaráte, může vám slunce na těle zanechat stopy v podobě jizviček.

Jaká místa jsou náchylná ke spálení?

Nejvíce ohrožený je obličej, protože ten máme chráněný ze všech částí těla nejméně. Patří sem také nárt, který si často zapomeneme namazat a většinou ho před sluncem neschováme. Spálené nárty bolí a je obtížné nosit obuv. Nesmíme zapomínat ani na dekolt, který si sice namažeme, když sedíme u vody, ale když jdeme do města, velmi často na to nemyslíme. Výsledkem může být zarudnutí nebo svědění.

Další ohroženou oblastí jsou ramena a také lýtka. Vypadá to, že sluneční paprsky na tato místa nedopadají, ale opak je pravdou. Když vyrazíme na kolo nebo na horskou túru, je nutné myslet i na tyto části těla.

Zdroj obrázku: Pixabay

Jaké prostředky použít na spáleniny?

Jako první pomoc poslouží aloe vera, která má hydratační účinky. Umí zklidnit, vyživit a regenerovat pokožku. Kysané zelí je superpotravina, která obsahuje spoustu vitaminu C. Chlazené zelí rozprostřete na postiženou oblast a nechte dvacet minut působit. Jogurt je surovina, která je známá svými chladivými účinky. Kyselina mléčná, kterou obsahuje, regeneruje, vyživuje a hydratuje kožní buňky. Zkusit můžete také rajčata, která nakrájejte na tenké plátky a přiložte na tělo.

Jako anestetikum funguje máta, heřmánek má zase zklidňující a protizánětlivé účinky. Zelený čaj obsahuje theobromin a třísloviny, které ulevují od bolesti. Tyto bylinky můžete použít také na vážnější sluneční spáleniny. Pokud chcete sáhnout po něčem z lékárny, určitě kupte panthenol. Patří mezi nejúčinnější krémy díky účinné látce, kyselině pantotenové.

Zdroj: https://www.aad.org/public/everyday-care/injured-skin/burns/treat-sunburn