High Angle Delicious Seafood Composition

Špatně upravené ryby mohou způsobit vážné zdravotní problémy. Na vině jsou nenápadní paraziti

Kdo by nemiloval čerstvé ryby k obědu nebo večeři při pobytu u moře nebo při letním posezení na zahradě? Ryby se snadno připravují na kameni nebo grilu, jsou zdravé a hodí se do horkého letního počasí. Ale při konzumaci syrových nebo nesprávně upravených hrozí infekce rybími parazity. O jaké parazity nejčastěji jde a co způsobují?

Hlístice

Při konzumaci infikované ryby se mohou do těla člověka dostat hlístice, které patří mezi nejnebezpečnější parazity. Nejčastěji se vyskytují larvy hlístic v zažívacím traktu ryby, ale mohou být také ve svalovině, proto infekce hrozí při konzumaci rybího tataráku nebo při nedostatečné tepelné úpravě. Hlístice se objevují v běžně dostupných rybách, jako jsou tresky, makrely, sledě, tuňáci nebo sardinky. Jak se jim vyhnout? Především tepelnou úpravou s teplotami nad 60 °C, před přípravou rybího tataráku je vhodné rybu zmrazit, protože mráz hlístice zaručeně zlikviduje.

Tasemnice

Při konzumaci syrových ryb hrozí i další parazit, kterým je tasemnice. Její larvy se vyskytují u ryb, jako jsou štiky, okouni, pstruzi, lososi nebo sledě. Tasemnice může v těle narůst až do délky 20 metrů, navíc může v těle přežívat několik let. Nákaza tasemnicí však může být i smrtelná v případě, kdy se dostanou larvy do ostatních orgánů včetně mozku. Nejčastějšími příznaky infekce tasemnice jsou bolest hlavy, nevolnosti, bolesti břicha, anémie a celková fyzická slabost.

Zdroj obrázku: Freepik

Motolice

Tento druh parazita se může dostat do organismu z oběhové soustavy ryb, v lidském těle se může usídlit v játrech, žlučníku nebo žlučovodu. Ojediněle také v plicích, kde mohou přežívat až 20 let. Problematické je opět nesprávné tepelné zpracování ryb.

Mořská veš

Tento parazit napadá mořské ryby, tuze rád má lososy, ve větším množství mořské vši doslova decimují lososí farmy v Baltském moři. Mořská veš však může kousnout i člověka, jsou na dně v písku a bahně, po jejich útoku zůstává krvácivá rána, kterou je vhodné nechat ošetřit u lékaře.

Zdroj: https://www.mountelizabeth.com.sg/healthplus/article/8-things-you-need-to-know-about-parasites-in-raw-fish