Vousy3

Tmavé chloupky v obličeji ženy jsou nehezké, mohou ale také znamenat vážnou nemoc

Ženy v žádném případě nemají mít na bradě, ale ani jinde na tváři silné chlupy či vousy. Na druhou stranu jemné chloupky, které jdou téměř přehlédnout, jsou jistě v pořádku. V některých případech se mohou objevit silné vousy, které stojí za pozornost. Co znamenají a co je způsobuje? 

Co je příčinou?

Vousy na bradě mohou být způsobené stárnutím, ale v některých případech mohou znamenat některé zdravotní potíže. Pokud jste si všimli více než jednoho či dvou chloupků na bradě, může se jednat o onemocnění zvané hirsutismus. To znamená, že tvrdé a tmavé chloupky se objevují na částech těla ženy, které nejsou pro výskyt běžné. Hirsutismus sám o sobě neznamená nebezpečí, ale může souviset s jiným a závažnějším onemocněním. 

Zdroj obrázku: Freepik

Genetická predispozice

Je možné, že takové ochlupení je geneticky podmíněné. Pokud se chloupky či vousy vyskytují u vaší babičky i matky, není vyloučeno, že se jedná o genetiku. Právě takové estetické potíže se dědí z ženy na ženu.

Nerovnováha hormonů

Pokud vzniknou abnormální změny v těle, mohou se vyskytnout chlupy na bradě, ale i kolem bradavek ženy. Znamená to, že tělo produkuje více mužských hormonů, než by mělo. Rozhodně stojí za to tuto skutečnost prodiskutovat s praktickým lékařem.

Polycystické vaječníky

Jedná se o stav, který ovlivňuje reprodukční orgány, a to včetně produkce důležitých hormonů. Mimo chloupky, které se nejčastěji objevují na bradě a kolem bradavek, můžete zaznamenat i nepravidelnou menstruaci, ztrátu hmotnosti, neplodnost a ovariální cysty, které jsou bolestivé. V takovém případě se určitě poraďte se svým gynekologem.

Zdroj obrázku: Freepik

Cushingův syndrom

I tato choroba je spojena s ochlupením na bradě. V takovém případě nadledvinky produkují více kortizolu, než by měly. Jedná se o stresový hormon, který se může rozvinout sám, ale s největší pravděpodobností bude vyvolán léky nejběžněji na astma či artritidu.

Antikoncepce nebo těhotenství

I těhotenství je velký zásah do těla ženy a převážně hormonů. Jakmile se hormony srovnají, ochlupení vypadává. To stejné může platit i u hormonální antikoncepce.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/chin-hair-women