Nuts 3248743 1920 2[1]

Tyhle ořechy mnohé z nás jedí při dietě. Ve skutečnosti jsou větší kalorickou bombou, než nezdravá jídla

Při dietě je třeba hledět na správnou skladbu jídelníčku. Je třeba stanovit si jasný dietní plán a zařadit do něho vše, co je zdravé. Mezi takové potraviny určitě patří i ořechy. Jíst však jakékoliv, zcela bezhlavě, v neomezeném množství, je velkou chybou. Stačí se podívat na složení některých z nich a zjistíme, že mohou být obrovskou kalorickou bombou, která škodí více, než běžná nezdravá jídla. Proto je dobré dávat si pozor, jaké ořechy do jídelníčku zařadíte a kolik problémových látek, především potom tuku a tedy i kalorií, vlastně obsahují.

Pozor na známé kalorické ořechy

Všechny ořechy bychom měli konzumovat v omezeném množství, ne větším než je jedna menší hrst za den. Je důležité, abychom ořechy považovali za plnohodnotnou svačinku. Z těch nejkaloričtějších jsou to:

  • makadamové ořechy,
  • pekanové ořechy,
  • para ořechy.
Zdroj obrázku: Pixabay

Makadamiové ořechy

První místo v pomyslném žebříčku nejkaloričtějších ořechů získávají makadamiové ořechy. Jsou to také nejtučnější ořechy na světě. Jejich kalorická hodnota je více než 700 kalorií na 100 g. Vzhledem k vysokému obsahu vápníku, železa, hořčíku a také vitamínů E a B jsou tyto ořechy cennou součástí stravy, ale měli byste je konzumovat s mírou. Jíst je bezmyšlenkovitě například u sledování televize není dobrý nápad. Může to mít špatný vliv na vaši postavu.

Pekanové ořechy

Pekanové ořechy z hlediska kalorického obsahu jsou na druhém místě. 100 g jich obsahuje až 691 kcal. Jedná se o jeden z nejzdravějších ořechů. Obsahují spoustu antioxidantů, vitamínů E, A, kyseliny listové a cenných minerálů (měď, zinek, selen a železo). Pokud jde o obsah polyfenolů, žádné jiné ořechy se jim nevyrovnají. Pokud je budete konzumovat v mírném množství, přinesou tělu mnoho výhod.

Para ořechy

Para ořechy obsahují na 100 g asi 659 kcal. Ani je bychom ale neměli zcela vyloučit. Obsahují totiž selen, hořčík, draslík, vitamín E a zdravé mastné kyseliny. Není tedy důvod se těchto ořechů vzdávat úplně.

Zdroj: https://www.myfooddata.com/articles/nuts-seeds-high-in-calories.php