Front View Defocused Woman Cleaning Surface

Utěrkou z mikrovlákna se nedoporučuje čistit umyvadlo ani toaletu

Jak se uklízelo v době, kdy ještě neexistovala utěrka z mikrovlákna? Tuto otázku si kladou jistě všichni její přívrženci, kteří si nedokážou úklid bez ní představit. Hravě si totiž poradí s různými nečistotami. Snadno odstraní prach z poliček, knihovny či nábytku. Používá se bez potřeby agresivních chemických prostředků, postačuje pouze utěrka, maximálně trocha vody. Přes všechna svá pozitiva není ale utěrka z mikrovlákna univerzálním hadrem, se kterým se může otírat nebo omývat všechno. Čeho se při jejím používání vyvarovat?

Domácí recyklace textilií

„Ustřihni si kus starého trička a s tím umyj linku.“ Taková rada nebyla v minulosti ničím zvláštním, pro čištění různých povrchů se používaly čisté použité textilie. Dnes by se tento způsob řadil mezi řešení v rámci zero waste životního stylu. Stará trička, tepláky či povlaky na polštáře, různé látky. To vše ještě našlo využití, tedy do doby, než se objevila utěrka z mikrovlákna. Ta rázem nahradila všechny tyto varianty prachovek a hadrů. Jedinou utěrkou se totiž mohl utřít prach z nábytku i nečistoty z parapetu.

Zdroj obrázku: Freepik

Mikrovlákno jako zázrak

Utěrka z mikrovlákna je vyrobená z polystyrenových nebo polyamidových vláken a vyniká elektrostatickými vlastnostmi, proto tak dobře stírá prach. Kromě toho vyniká tento materiál pevností a odolností, proto se může používat stále dokola. Tedy jen v případě, že se používá tento druh látky v souladu s doporučeními a současně se správně pere. Pro vyčištění hadříku jej stačí vyprat ručně ve vodě, případně se může vyprat v pračce. Jsou ale místa, která se tímto hadříkem nedoporučují čistit.

Pozor na bakterie

Čeho se při používání utěrky z mikrovlákna vyvarovat? Rozhodně není vhodné čištění toalety, umyvadla nebo dřezu, kde se nacházejí různé patogeny včetně bakterií. V hadříku mohou tyto nebezpečné látky zůstat i po vyprání, protože se utěrka pere na maximálně 50 stupňů Celsia, zatímco fekální bakterie se zlikvidují při 60 až 70 stupních Celsia. Hrozí různá onemocnění včetně salmonely, proto je třeba tato místa čistit jiným způsobem.

Zdroj: https://www.thekitchn.com/microfiber-cloths-things-to-avoid-23109029