Eko Kancelar 1

Vybavte si svou kancelář ekologicky

V dnešní době, kdy stále více dbáme na ochranu životního prostředí, bychom měli vědět, odkud a jak byly naše věci vyrobeny. Lidé by se měli chovat ekologicky a udržitelně v co nejvíce oblastech života, v kterých je to možné. Věděli jste, že se ekologie týká i nábytku? Poradíme vám, jak si ekologicky vybavit kancelář.

Co je to ekologicky šetrný nábytek

Tento typ nábytku je vyroben z ekologických materiálů. Předpokládá se, že to je velice kvalitní nábytek vyrobený z přírodních materiálů jako je organická bavlna nebo z recyklovatelných materiálů, které snižují dopad na životní prostředí. Ekologický nábytek by měl šetřit přírodní zdroje, využívat méně energie na výrobu a jeho přepravu a také uvolňovat méně toxických látek do ovzduší a vody. Etické značky ještě navíc hledí na podmínky, za kterých jejich zaměstnanci pracují.

Na co se při výběru nábytku zaměřit

Pokud není nábytek konstruován tak, aby mohl být recyklován, bude jeho recyklace téměř nemožná a je jednoduše vyhozen. Jedním z aspektů, který je při hledání ekologického nábytku často opomíjen, je trvanlivost. Pokud je něco vyrobeno tak, aby vydrželo, jako například kvalitní kancelářská židle, sníží se tak pravděpodobnost vyhození a dokonce vám to pomůže z dlouhodobého hlediska ušetřit peníze. V úvahu je třeba vzít také dopad výroby dvou předmětů na životní prostředí ve srovnání s jedním. Proto se vždy zaměřte na to, aby výrobce nabízel náhradní díly na kancelářské židle a další nábytek.

Dřevo a další udržitelné materiály

Hledejte nábytek z kvalitních udržitelných materiálů, jako jsou například materiály kancelářských kontejnerů. Pokud si chcete vyrobit nábytek sami, využijte dřevo. Nábytek z regenerovaného dřeva je také ekologický. Záchrana starého dřeva ze stodoly a   předělání jej v nábytek je jen jedním ze způsobů, jak dřevo zužitkovat.

Udržitelně zabalený nábytek

Dalším z aspektů ekologicky šetrného nábytku je obal. Spousta zboží je často dodáváno v nadměrném množství obalů, z nichž lze recyklovat jen některé a zbytek recyklovat nelze, protože jsou z materiálů jako polystyren a nerecyklovatelných druhů plastu. Tomu se vyhnete výběrem zboží od výrobce, o kterém si zjistíte, že nebalí kusy nábytku do nadměrného množství obalu, ale používá k zabalení převážně materiály jako karton a recyklovatelný plast.

Závěrem

Nábytek šetrný k životnímu prostředí nemusí vypadat jinak ani stát více, když se zaměříte hlavně na to, co doopravdy využijete. Snažte se při jeho výběru přemýšlet také minimalisticky a hledejte takový nábytek, který vydrží několik let.