Close Up Woman Running With Unfocused Background

Ani horké léto nemusí bránit sportování, je ale nutné se vysokým teplotám přizpůsobit

Pohyb je v případě redukce váhy extrémně důležitý. Jaro a léto jsou pro aktivní pohyb nejlepším obdobím, jaro pak obzvláště, díky nepříliš vysokým teplotám. Avšak ani v horkých letních měsících není nutné vzdát se pohybu. Jak zůstat aktivní i v době, kdy teploměry ukazují vysoké teploty? Má to svá důležitá pravidla!

Pravidlo 1: Buďte umírnění a obezřetní

Nejdůležitějším pravidlem při sportu v horkém počasí je umírněnost a opatrnost. Na fyzickou aktivitu nezanevřete jen proto, že je příliš horko. Stejně tak pokud cvičíte, cvičte opatrně. Pokud se objeví příznaky, jako jsou závratě, sucho v ústech, zrychlená srdeční frekvence, pocit slabosti nebo třesoucí se svaly, trénink ukončete a postarejte se o správnou hydrataci.

Pravidlo 2: Necvičte mezi 11:00 a 18:00

Vzdejte se namáhavého úsilí v hodinách, kdy je teplo nejsilnější, tedy mezi 11:00 a 18:00. Je lepší cvičit ráno, kdy máme nejvíce energie. Navíc ranní fyzická aktivita pozitivně ovlivňuje naše fungování během dne. Druhou možností je večerní trénink, který je nejlepší pro alergiky. Ve večerních hodinách je koncentrace pylu nižší.

Zdroj obrázku: Freepik

Pravidlo 3: Postarejte se o dobrou hydrataci ještě před tréninkem

Dobrá hydratace je nezbytná i před fyzickou aktivitou, umožní větší efektivitu a sníží riziko dehydratace během sportu. Již 0,5 až 1 litr nesycené a mírně chlazené vody, vypité alespoň hodinu před tréninkem, učiní zázraky. Během tréninku vždy pijte v malých doušcích. V případě potřeby můžete také sáhnout po izotonickém nápoji, který pomůže doplnit elektrolyty ztracené potem, zejména hořčík, sodík a draslík.

Pravidlo 4: Postarejte se o správné oblečení

Bavlněné tričko a kraťasy? To je pro horké počasí nejhorší volba, bavlněné oblečení neabsorbuje vlhkost, v důsledku toho se tělo zahřeje a zpotí. Je proto lepší se obléci do oblečení určeného ke sportu, které umožní odvedení vlhkosti a pokožka bude moci dýchat. V okamžiku, kdy plánujete sportovat venku, povinným prvkem jsou sluneční brýle a čepice, nejlépe s kšiltem.

Zdroj: https://www.drdavidgeier.com/tips-safe-exercise-sports-extreme-heat/