Woman Trying Sleep Night

Chronická nespavost snižuje kvalitu života, mnohdy ale souvisí s vážnějšími potížemi

Kolik z nás bojuje s nespavostí? Výzkum Americké akademie spánkové medicíny ukazuje, že více než 30 % populace má pravidelné problémy s nespavostí. Tyto problémy jsou často spojeny s obtížemi při usínání, ale mohou se také projevit probouzením za úsvitu a v noci, případně méně intenzivním spánkem. Jaké jsou její příčiny a jak nespavost ovlivňuje naše zdraví?

Příčiny nespavosti

Probouzíte se uprostřed noci nebo máte ráno pocit, že jste vůbec nespali? Zkontrolujte své zdraví, protože problémy se spánkem mohou být důsledkem mnoha onemocnění. Někdy je příčinou chrápání, které postihuje muže i ženy. Příčinou je nadměrné uvolnění svalů horních cest dýchacích, v důsledku toho je narušen správný rytmus dýchání, ale také jeho přerušení. Další příčinou nespavosti mohou být onemocnění štítné žlázy, která způsobují úzkost a zrychlený srdeční rytmus. V takovém případě je řešením endokrinologie. Mezi sekundární příčiny nespavosti patří pálení žáhy, menopauza či psychické problémy. Každou jednotlivou příčinu je vždy třeba řešit s odborníkem.

Zdroj obrázku: Freepik

Následky

Doporučených osm hodin denně spí v dnešní době málokdo. Ať už jde o nespavost ze zdravotních důvodů, či časové vytíženosti, nese s sebou neblahé účinky na lidské tělo, jako je denní ospalost nebo pocit únavy bezprostředně po probuzení. Únava je však jen špičkou ledovce. Dlouhodobá nespavost znamená menší schopnost soustředění či snížení schopnosti rychlé reakce. V důsledku toho nejsme schopni efektivně pracovat, můžeme se také stát hrozbou, například při řízení automobilu. Nedostatek spánku je také spojen s významným poklesem kvality života, psychickými problémy, sníženou imunitou, zvýšeným rizikem obezity, srdečními onemocněními či cukrovkou.

Jak bojovat s nespavostí?

V první řadě zamiřte k lékaři, který provede řadu testů, a v případě potřeby implementujte vhodnou léčbu. Současně proveďte některé změny v ložnici, jako je například odnesení televize, pořízení kvalitních závěsů či její přestěhování do lepšího pokoje. Ujistěte se, že máte kvalitní a pohodlnou matraci, stejně tak ložní prádlo. V ložnici byste se měli cítit uvolněně, nerušeně a měla by také poskytnout dostatek tmy.

Zdroj: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/insomnia/symptoms-causes/syc-20355167