Nadymani1

Nepříjemnému nadýmání lze snadno předcházet. Kromě jídla je na vině i špatný životní styl

Jestli trpíte často nadýmáním, je nutné zjistit, jaké potraviny ho způsobují. Pokud ale budete zkoušet různá jídla, nadýmání může snadno přijít. Pomoci od něj si můžete několika domácími metodami, které jsou zaručeně účinné.

Jestli máte rádi luštěniny, dávejte si je s rozmyslem

Fazole nebo neloupaný hrášek musíte zalít studenou vodou a nechat namočené přes noc. Tím zajistíte, že luštěniny nebudou kvasit. Protože pokud se tak stane, můžete mít s nadýmáním velké problémy. Čím více budou fermentované, tím horší a větší bude plynatost. Ráno vodu vylijte, a dejte novou. Dejte fazole vařit, vodu vylijte a znovu vroucí vodou zalijte. Vařte na velkém ohni.

Zdroj obrázku: Freepik

Zrnka můžete namočit také do horké vody. Tu je nutné měnit každou půl hodinu a nechte tak dvě hodiny. Nakonec fazole nebo hrách poduste. Jestli se chcete zbavit plynatosti, hrášek nebo fazole vařte bez pokličky alespoň hodinu, lépe ještě déle. Jakmile se objeví pěna, odstraňte ji. Na konci vaření můžete přidat lžíci vína nebo jablečného octa, který zbaví potraviny škodlivých látek. Nezapomeňte na sůl, tu ale přidejte, až když se voda vaří.

Do pokrmů nezapomeňte přidat fenykl, zázvor nebo kmín

Ať už děláte jakékoliv jídlo, měli byste do něj přidávat zázračné koření a bylinky, jako jsou semínka fenyklu, zázvor, kmín či majoránka. Tu si hojně můžete nasypat například na bramboráky, které doplňte česnekem. Pokud na nadýmání trpíte, můžete si pravidelně dopřávat například bylinné čaje, které vás pročistí.

Zdroj obrázku: Freepik

Vyvarovat byste se měli potravinám, které nadýmání způsobují. Už i malé děti trpí na bolesti břicha a nadýmání, i jim můžete pomoci například odvarem z kmínu. Mnoho lidí ale raději sáhne po osvědčeném prostředku z lékárny, který slibuje úlevu. Pravidelně se pohybujte, ráno vstávejte včas, ať se v klidu nasnídáte. Stres má na naše zdraví také velký vliv, proto se snažte být co nejvíce v pohodě.

Zdroj: https://www.everydayhealth.com/digestive-health/treatment-for-excessive-gas/